Namiesto úvodu

Autor: Miroslav Vojtek | 19.10.2010 o 10:41 | (upravené 24.10.2010 o 23:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  437x

Vitajte na mojom blogu! Možno ste tu prišli preto, lebo ma poznáte, možno zo zvedavosti, čo môže učiteľ napísať na internet a možno iba náhodou. Už ako malý chlapec som chcel byť učiteľom a učiť veľké deti.

 

Neskôr ma zaujala veda a technika, zvlášť chémia, energetika, elektronika a informačné technológie. Ak sa dá, tak to spájam dokopy.

Kde všade som učil?

 • Základná škola 17.novembra Prešov - ako praktikant,
 • Gymnázium Konštantínova Prešov - ako praktikant,
 • Základná škola Marhaň (okres Bardejov) - ako praktikant,
 • Stredná priemyselná škola Bardejov - ako praktikant,
 • Vojenské gymnázium SNP Banská Bystrica - učiteľ vojenskej techniky - základov elektrotechniky,
 • Základná škola Marhaň - učiteľ fyziky a práce s počítačom,
 • Gymnázium sv. Jána Bosca Bardejov - učiteľ informatiky a fyziky.

 

V nedávnom období som učil často dospelých - na rôznych počítačových kurzoch - miestnych až celoslovenských. Spomeniem lektorovanie iba na niektorých podujatiach:

 • Letná škola Infoveku Budmerice,
 • Letná škola Infoveku Ružín,
 • Celoslovenské školenia ROBOLABu s LEGOm (Košice, Stará Turá, Michaľany, Bardejov),
 • 17 kurzov školenia PIRŠ,
 • PC školenia rodičov, seniorov, duchovných, ...

 

Na prvé „veľké podujatie" ma cez inzerát v novinách prihlásili moji rodičia. Bola to súťaž „Mladá elektronika", spojená s výstavou Hi-fi EXPO90 v Zlíne. Za vlastný technický návrh a hardvérové interfejsové riešenie prepojenia viacerých osembitových počítačov s magnetofónom som získal Cenu Technických novín a ponuku účasti na Dňoch Amavetu v PKO v Bratislave.

Tu som sa prvýkrát stretol s p. Soukupom, ktorý vystavoval svoj SGP - preprocesor pre Pascal. Na medzinárodnej výstave MEDACTA91 v Nitre som už mal vlastné programy pre fyziku vytvorené pomocou tohto nástroja v Turbo Pascale.

Prišlo tvorivé a propagačné obdobie: Nasledovali Festivaly vedy a techniky na Slovensku (Bratislava, Martin, Bardejov, Považská Bystrica, Šaľa, ...), niekoľko ročníkov medzinárodnej výstavy MEDACTA v Nitre, aktívna účasť na medzinárodných seminároch o počítačoch v škole - POŠKOLE - v Českej republike (Tábor, Chlum u Třeboně, Sedmihorky), Veda v uliciach Prahy (2000, 2002, 2005, 2006),  Roadshow Microsoftu (Prešov, Košice), projekt Moderný učiteľ, pracovný vzdelávací pobyt CERN 2009, ...

Všetky podujatia ma niečím obohatili, čím sa mi vyučovacia hodina stala často „krátka".

 

Nástupom IKT sa škola mení. Mobil, internet, počítač sú čoraz bežnejšie vyučovacie prostriedky. Ak k tomu pridáme pár kociek lega, vývar z webárne a osolíme vlastnými cestovinami, tak to hneď lepšie chutí. Tie cestoviny - z môjho pohľadu je učiteľ, ktorý sedí vzorne na každej hodine vo svojej škole stratený (a jeho škola tiež). Samozrejme, že učiť je jeho hlavné poslanie, ale na to je potrebné získavať aj skúsenosti a raz za čas sa pozrieť ako sa s tým pasujú iní.

 

Na tomto blogu môžete očakávať príspevky na témy:

vyučovanie fyziky a informatiky, fyzikálne a chemické experimenty, počítačové LEGO, učiteľské tipy a príbehy, webáreň a neskôr možno pribudnú ďalšie.

Začiatkom tohto školského roka som sa stal riadnym účastníkom - študentom projektu Ďalšie vzdelávanie učiteľov informatiky (ĎVUI) - tak možno aj na túto tému niekedy nabudúce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Pilotné testovanie prekonalo očakávania, hovorí Matovič

Denný počet nových nakazených prekonal hranicu tritisíc.

Arcu žaluje už vyše 1200 veriteľov, vymáhajú milióny eur

Na súde sa množia žaloby a skupina stále nezverejnila účtovné výkazy.


Už ste čítali?