O slobodnom softvéri na hodinách informatiky

Autor: Miroslav Vojtek | 24.10.2010 o 23:24 | (upravené 24.10.2010 o 23:33) Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1165x

Informatiku vyučujem na gymnáziu už niekoľko rokov. Pri tvorbe jej obsahu som sa opieral hlavne o učebné osnovy a cieľové požiadavky na maturitné skúšky.

Keďže pre informatiku máme posilnenú časovú dotáciu, vyučujeme aj napríklad: programovanie v ROBOLABe a PHP a oboznamujeme študentov s databázami MySQL a programovaním v lego Mindstorms.

Študenti mali v ankete možnosť sa vyjadriť - čo by radi doplnili do obsahu vyučovania informatiky. Väčšina z nich si žiadala doplniť obsah o prácu s ďalším slobodným softvérom. (Doteraz už pracovali s Firefoxom, Audacity, Apache, PHP a MySQL.)

Do časovo tematických plánov som v septime vložil tému: Alternatívny softvér. Študenti už v tomto čase poznajú kancelársky balík MS Office a vektorový grafický program Zoner Callisto.

V rámci alternatívneho softvéru spoznávajú postupne:

Open Office - Inkscape - GIMP - Scribus.

V OpenOffice si skúšajú úlohy, ktoré predtým riešili v MS Office. Prechádzame postupne textový editor, tabuľkový kalkulátor i tvorbu prezentácií. Grafický editor OpenOffice Draw používame aj neskôr na kreslenie vývojových diagramov pri algoritmoch. V Inkscape kreslíme základné vektorové obrázky - podobne ako v Zoner Callisto. GIMP umožňuje omnoho viac ako Skicár z Windows. Množstvo funkcií a práca s vrstvami vytvára dobrý základ pre prácu s grafikou. V Scribuse vytvárame pohľadnicu alebo poster na výstavu. Ako   DTP program umožňuje aj tvorbu plagátov, letákov a brožúr s dobrým tlačovým výstupom.

Prvé dojmy študentov boli spočiatku rozpačité. Majú už určitý návyk pri práci s klasickými programami, čo ich trocha blokuje. Menu spomínaných programov je podobné, ale predsa len odlišné. Po základnom zorientovaní sa v menu a objavení „svojich" funkcií a nových možností si zvykajú a niektorí ich používanie uprednostňujú aj pri práci doma.

 

V treťom roku výučby tejto témy môžem skonštatovať, že jej zaradenie bolo opodstatnené  a úspešné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Otvorený list Obyčajným ľuďom (píše Samo Marec)

Vôbec ste si nevšimli, ako sa to zmenilo.


Už ste čítali?