O slobodnom softvéri na hodinách informatiky

Autor: Miroslav Vojtek | 24.10.2010 o 23:24 | (upravené 24.10.2010 o 23:33) Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1102x

Informatiku vyučujem na gymnáziu už niekoľko rokov. Pri tvorbe jej obsahu som sa opieral hlavne o učebné osnovy a cieľové požiadavky na maturitné skúšky.

Keďže pre informatiku máme posilnenú časovú dotáciu, vyučujeme aj napríklad: programovanie v ROBOLABe a PHP a oboznamujeme študentov s databázami MySQL a programovaním v lego Mindstorms.

Študenti mali v ankete možnosť sa vyjadriť - čo by radi doplnili do obsahu vyučovania informatiky. Väčšina z nich si žiadala doplniť obsah o prácu s ďalším slobodným softvérom. (Doteraz už pracovali s Firefoxom, Audacity, Apache, PHP a MySQL.)

Do časovo tematických plánov som v septime vložil tému: Alternatívny softvér. Študenti už v tomto čase poznajú kancelársky balík MS Office a vektorový grafický program Zoner Callisto.

V rámci alternatívneho softvéru spoznávajú postupne:

Open Office - Inkscape - GIMP - Scribus.

V OpenOffice si skúšajú úlohy, ktoré predtým riešili v MS Office. Prechádzame postupne textový editor, tabuľkový kalkulátor i tvorbu prezentácií. Grafický editor OpenOffice Draw používame aj neskôr na kreslenie vývojových diagramov pri algoritmoch. V Inkscape kreslíme základné vektorové obrázky - podobne ako v Zoner Callisto. GIMP umožňuje omnoho viac ako Skicár z Windows. Množstvo funkcií a práca s vrstvami vytvára dobrý základ pre prácu s grafikou. V Scribuse vytvárame pohľadnicu alebo poster na výstavu. Ako   DTP program umožňuje aj tvorbu plagátov, letákov a brožúr s dobrým tlačovým výstupom.

Prvé dojmy študentov boli spočiatku rozpačité. Majú už určitý návyk pri práci s klasickými programami, čo ich trocha blokuje. Menu spomínaných programov je podobné, ale predsa len odlišné. Po základnom zorientovaní sa v menu a objavení „svojich" funkcií a nových možností si zvykajú a niektorí ich používanie uprednostňujú aj pri práci doma.

 

V treťom roku výučby tejto témy môžem skonštatovať, že jej zaradenie bolo opodstatnené  a úspešné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?